listopad 2016 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
Aktualności > Archiwum > ROK 2016

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

LISTOPAD 2016


30.11.2016r.

Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa zrealizowało kolejny projekt

Projekt pod nazwą „Wykorzystanie komputerów i Internetu w życiu codziennym” był realizowany od września do listopada 2016r. To pionierskie przedsięwzięcie w Gminie Czerwieńsk polegało na realizacji cyklu zajęć dydaktycznych mających na celu przełamanie barier mentalnych w wykorzystywaniu komputerów w życiu codziennym oraz nabycie podstawowych umiejętności w wykorzystaniu Internetu przez mieszkańców Nietkowa. Oferta była skierowana do osób w wieku emerytalnym i tzw. „pokolenia 50+”. Ze specjalnych zajęć mogła też skorzystać młodzież szkolna.
Zajęcia były bezpłatnie prowadzone w Wiejskim Domu Kultury. Podczas szkolenia uczestnicy poznali przeglądarkę internetową i jej ustawienia, poznali lokalne strony internetowe, zapoznali się z zasobami Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku, założyli sobie pocztę elektroniczną i praktycznie przesyłali e-maile z drukami urzędowymi oraz z załącznikami graficznymi, poznali zasady wymiany informacji na portalach społecznościowych, mieli możliwość założenia swojego profilu na Facebook’u, poznali również ogólne zasady prowadzenia bankowości elektronicznej oraz sposoby dokonywania zakupów w sieci od momentu wyszukania produktu do chwili dostarczenia go pod wskazany adres, przy pomocy podstawowego oprogramowania poznali też sposoby obróbki zdjęć cyfrowych. Ważnym elementem szkolenia było zwrócenie uwagi na zagrożenia występujące w sieci, próby wyłudzania danych osobowych, bezpieczeństwo komputerów oraz ustawienia tzw. kontroli rodzicielskiej. Specjalne zajęcia - dedykowane młodzieży szkolnej - koncentrowały się na zagadnieniach bezpieczeństwa, zagrożeniach dla młodzieży, zjawiskach negatywnych oraz prostych sposobach unikania ich. Na zakończenie projektu przygotowano wystawę zdjęć, która przez kilka tygodni będzie prezentowana w WDK Nietków.
Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem. Wszystkie zagadnienia teoretyczne były sprawdzane przez szkolonych praktycznie, bo Stowarzyszenie zapewniało sprzęt komputerowy i stałe podłączenie do szybkiego Internetu. Co ważne, z komputerów tych można było korzystać nie tylko podczas zajęć. Są one udostępnione dla mieszkańców w godzinach otwarcia WDK w Nietkowie. Nikt też nie patrzył na zegarek, ani nie forsował nadmiernego tempa przekazywania wiadomości - każde zagadnienie trwało tyle czasu, ile potrzebowali szkoleni na jego przyswojenie. Projekt był przygotowany i realizowany tak, aby efekty dydaktyczne zostały należycie utrwalone.
Dziękując mieszkańcom za miłą atmosferę i aktywny udział w zajęciach projektowych, członkom Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa za przygotowanie i skuteczne przeprowadzenie projektu, nie sposób pominąć roli naszej gminy, a szczególnie Burmistrza Piotra Iwanusa, w realizacji tego przedsięwzięcia. Sam pomysł to nie wszystko. Każdy projekt musi mieć solidnie przemyślany i przygotowany budżet. Dzięki dobrej współpracy, pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku o wsparcie realizacji zadania publicznego i dofinansowaniu przez Gminę Czerwieńsk tego projektu zajęcia mogły być atrakcyjne, uczestnicy otrzymali drobne pamiątki, a całość zakupionego wyposażenia zostanie przekazana w dalsze użytkowanie dla WDK w Nietkowie. Mieszkańcy będą mogli z niego korzystać przez kolejne lata.
Zdjęcia z projektu znajdują się w galerii.                                                                                 Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa - Krzysztof Smorąg

28.11.2016r.

Jest już nowe ogrodzenie przyszłego placu zabaw


25.11.2016r.

Kiermasz stroików świątecznych

W WDK trwają gorączkowe prace nad przygotowaniem pierwszej partii stroików świątecznych. We współpracy ze Stowarzyszeniem uBIBLIJNIEni.pl członkowie Parafialnego Zespołu Caritas będą je rozprowadzali w okresie przedświątecznym wśród wiernych naszej parafii. Już w najbliższą niedzielę, po mszy świętej, będzie można zakupić te ozdoby, kalendarze, różańce i inne dewocjonalia. Ceny stroików będą przystępne - stosowne do ich wielkości oraz użytych materiałów. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na remont pomieszczenia dla Parafialnego Zespołu Caritas w Nietkowie.

23.11.2016r.

Zakończenie rundy jesiennej ODRY Nietków

19.11.2016 roku drużyna ODRY Nietków rozegrała ostatni mecz piłkarski w rundzie jesiennej. Pierwsze podsumowania nastąpiły tego samego dnia, wieczorem. W naszym WDK zarząd klubu przy wsparciu rodziców i sympatyków klubu zorganizował zabawę Andrzejkową. Spotkanie przebiegało w iście Andrzejkowych nastrojach przy dobrej muzyce i towarzystwie. Zysk uzyskany z tego przedsięwzięcia przeznaczony zostanie w całości na obóz sportowy w czasie ferii zimowych lub wypoczynku letniego. W obozie tym uczestniczyć będą dwie najmłodsza drużyny ODRY Nietków. A teraz można już zacząć myśleć o Sylwestrze :)


21.11.2016r.

Skrajna nieodpowiedzialność spółki gminnej

Internet jest obecnie jednym z najbardziej popularnych medium wykorzystywanym w niemalże wszystkich dziedzinach życia. Dzięki niemu mamy szybki i łatwy dostęp do wiadomości, urzędów, informacji sportowych i wiedzy fachowej. To również doskonały sposób na komunikowanie się, robienie zakupów i dokonywanie transakcji bankowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że każdy kto korzysta z usług oferowanych w internecie musi czuć się bezpiecznie.
Niestety, nie wszyscy dbają o bezpieczeństwo swoich witryn. W naszej gminie przoduje w tym zakresie spółka POMAK. Od wielu miesięcy udostępnia ona w sieci swoją zainfekowaną stronę www.pomak.pl, a głównymi klientami tej witryny są przecież mieszkańcy naszej gminy. Takie działania są skrajnie nieodpowiedzialne, bo zagrożenie może być przenoszone na komputery użytkowników - również tych, którzy otrzymali komputery w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie Czerwieńsk”, a to stanowić może już poważny problem dla całej sieci gminnej. O występujących zagrożeniach zarząd spółki był informowany nawet na sesji Rady Miejskiej, ale mimo upływu kilku miesięcy spółka POMAK nadal nie uporała się z problemem… Ostrzegamy więc, że korzystanie ze strony internetowej spółki POMAK jest wysoce ryzykowne. Liczymy na to, że w końcu ktoś podejmie właściwe decyzje, zapewni bezpieczeństwo strony internetowej spółki i … nie będzie trwało to tak długo, jak poprawa jakości wody w Nietkowie.

18.11.2016r.

Podsumowanie rywalizacji wędkarzy

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Dni są bardzo krótkie i pojawiły się już pierwsze przymrozki - nadszedł czas podsumowania klasyfikacji Grand Prix koła wędkarskiego SUMIK w Nietkowie. Zaplanowane na początku roku zawody odbyły się terminowo i bez przeszkód pogodowych. Szczęście z różnym nasileniem dopisywało wszystkim uczestnikom rywalizacji - niektórzy jednak mogli się poszczycić lepszymi wynikami od innych. Tak właśnie powstała tabela podsumowująca klasyfikację zawodów Grand Prix. W tym sezonie najlepszy okazał się kol. Piotr Maciejewski, drugie miejsce zajął kol. Janusz Bogulak, a trzeci był kol. Ireneusz Wilczak. Całość rywalizacji dostępna tutaj.
Tradycyjnie już zorganizowano uroczyste zakończenie sezonu i wręczono pamiątkowe puchary. Wszystkim wędkarzom życzymy powodzenia w kolejnym sezonie, bezpiecznego wędkowania i sukcesów w następnych zawodach Grand Prix.

16.11.2016r.

Pierwsze ataki mrozu już za nami


14.11.2016r.

Ciekawostki historyczno-architektoniczne kościoła w Nietkowie

Kościół w Nietkowie ma prezbiterium skierowane na południe. Wzniesiony został w konstrukcji murowanej z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej. Posiada ściany pokryte wtórnie tynkiem cementowym. Obiekt jest jednonawowy z wieżą od frontu na rzucie zbliżonym do kwadratu, pięciokondygnacyjną, zwieńczoną iglicą, korpusem na rzucie prostokąta, 2-kondygnacyjnym i dostawioną od południa absydą zamkniętą 5-bocznie, 1-kondygnacyjną, równą wysokością korpusowi. Po obu stronach wieży są usytuowane klatki schodowe zamknięte trójbocznie, dwukondygnacyjne, w elewacji zachodniej dobudówka prostokątna mieszcząca wejście boczne. Ponadto po obu stronach absydy dobudówki prostokątne mieszczące wejścia do zakrystii (strona wschodnia) i dawnej loży - obecnie składziku (strona zachodnia).
W oknie środkowym prezbiterium umieszczony jest oryginalny witraż figuralny z wyobrażeniem Chrystusa, sygnowany i datowany, wykonany w 1865 r. w znanej wrocławskiej pracowni Adolpha Seilera. Wszystkie drzwi zewnętrzne są drewniane i  pochodzą z okresu budowy kościoła (1866 r.). Z dawnego wystroju malarskiego wnętrza przetrwały elementy dekoracji stropu, umieszczone wzdłuż poprzeczek. Dekoracja ta posiada formę prostokątnych pól w podwójnym obramieniu ciemnożółtym, w którym jest umieszczony centralnie motyw stylizowanej ślimacznicy; z jej części środkowej wyrasta pięć kwiatów o dzwonkowatych kielichach, z boków zaś - po trzy liście winorośli. Tło pola ciemnoczerwone, obramienie i motywy - ciemnożółte. Kościół w Nietkowie to przykład stylu łuku pełnego (stylu arkadowego), będącego odmianą historyzmu.
W ukształtowaniu wnętrza widoczne są inspiracje architekturą włoskiego średniowiecza. Autorem projektu kościoła w Nietkowie był urodzony w 1805 r. w Erfurcie, a zmarły w 1855 r. w Berlinie architekt August Soller, wykształcony na berlińskiej Akademii Budownictwa. W 1845 r. architekt odbył dłuższą podróż do Włoch celem studiowania architektury sakralnej, co znalazło później swoje odzwierciedlenie również w projekcie kościoła w Nietkowie (świadczą o tym wykonane przez niego rysunki wnętrza kościoła San Miniato al Monte we Florencji oraz architektury zewnętrznej kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie).
Porównując projekt z obiektem istniejącym, nasuwa się wniosek, iż realizacja nastąpiła niemal dokładnie według pomysłu Sollera (wprowadzono tylko kilka drobnych poprawek). Elewacje kościoła w Nietkowie posiadały zapewne kolorystykę jasną, w ciepłym odcieniu, zgodnie z tendencjami właściwymi dla epoki oraz berlińskiego środowiska architektonicznego. Z fotografii wnętrza kościoła sprzed 1945 r. wynika, iż kolor podstawowy ścian był jasny, prawdopodobnie w odcieniach bieli lub szarości, a z tego tła dość ostro wyodrębniały się podziały ramowe, które wprowadzono na ścianach korpusu. Podobnie skontrastowane były ciemne filary i znacznie jaśniejsze od nich służki oraz dekoracja malarska stropu w bocznych częściach kościoła, na którą składały się ciemne motywy geometryczne na jasnym tle, a ze wspomnianym tłem kontrastowały również belki stropowe. Operująca kontrastem kolorystyka wnętrza kościoła, z podziałami ramowymi ścian, była częstym zjawiskiem w architekturze sakralnej stylu arkadowego. Wyobrażenie o pierwotnej kolorystyce wnętrza dają obecnie, zachowane na stropie w części środkowej kościoła, relikty dekoracji. Występuje tu m.in. ciemna czerwień, bardzo popularna w tym okresie.
Kościół poewangelicki w Nietkowie - z uwagi na osobę projektanta oraz wartości artystyczne i historyczne - stanowi jeden z najcenniejszych przykładów XIX-wiecznej architektury sakralnej województwa lubuskiego. Z tego względu wskazane jest przywrócenie w maksymalnym stopniu jego pierwotnego wyglądu, przede wszystkim poprzez usunięcie wtórnych tynków zewnętrznych, nałożonych w latach 1986-1987, oraz przywrócenie pierwotnej kolorystyki wnętrza.

11.11.2016r.

Narodowe Święto Niepodległości - obchody gminne


08.11.2016r.

Ruszyła budowa nowego ogrodzenia boiska ODRY Nietków


04.11.2016r.

Przystań ma już połaczenie z nurtem Odry


02.11.2016r.

Nabór do OSP Nietków

Służba strażaka wiąże się z powszechnym szacunkiem. Działanie strażaków nierzadko ratuje komuś nie tylko dobytek, ale i życie. Dlatego też tak wielu małych chłopców pragnie zostać strażakami. Większość z nich wyrasta jednak z tego marzenia, tylko niewielka część decyduje się na trudną służbę w ochotniczej straży pożarnej.
Strażakiem-ochotnikiem może zostać osoba, która czuje wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innymi, a udział w akcjach gaszenia pożarów będzie traktować jako pasję. Strażak-ochotnik wykazywać się musi niezwykłą odwagą, umiejętnością pracy pod presją czasu, w stresie i zazwyczaj w trudnych, uciążliwych warunkach; nierzadko wymaga się od niego dyspozycyjności. Osoba chcąca zostać strażakiem-ochotnikiem powinna być opanowana i zdyscyplinowana. Musi też wyróżniać się doskonałą sprawnością fizyczną.
Strażakiem OSP może zostać tak naprawdę każdy, bez względu na wiek - osoby niepełnoletnie nie są dopuszczane do akcji gaszenia pożarów i innych niebezpiecznych wydarzeń. Osoba, która ukończy 18 lat zostaje skierowana na podstawowy kurs ratownictwa pożarowego, w tym udzielania pierwszej pomocy. Oprócz kursów, niezwykle ważne są badania lekarskie i oczywiście ich dobre wyniki, bo strażakiem nie może zostać osoba, która jest np. przewlekle chora.
Praca strażaka-ochotnika jest pracą charytatywną. Osoby wykonujące taką profesję nie pobierają wynagrodzenia. Strażak-ochotnik otrzymuje jednak ekwiwalent za udział w akcjach pożarniczych. Strażacy bardzo często przeznaczają to „wynagrodzenie” na nowy sprzęt czy ubranie, dzięki którym mogą lepiej działać podczas akcji gaszenia pożarów.

Aktualnie trwa nabór do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietkowie. Wszyscy chętni, bądź zainteresowani taką działalnością proszeni są o kontakt z naszą jednostką OSP. Informacje można uzyskać w remizie w godzinach popołudniowych oraz pod numerem telefonu zamieszczonym na plakacie informacyjnym.

Dziś jest r.
Wróć do spisu treści